تکنولوژی Turbo Boost و Hyper-Threading اینتل چیست؟ چاپ نامه الکترونیک

Intel Turbo Boost Technology 2.0

این تکنولوژی در مواقعی که سیستم پایین تر از محدودیت و ظرفیت های تعیین شده کار میکند (محدودیت هایی از قبیل دما، مصرف برق و ... ) و از طرف کاربر درخواست سرعت بخشیدن و یا افزایش تعداد محاسبات میشود به صورت اتوماتیک به هسته های پردازنده فرمان افزایش سرعت داده و باعث میشود که سیستم در کمترین زمان به بالاترین توان خود در پردازش ها رسیده و محاسبات و پردازش ها را با سرعت بیشتری انجام دهد.


بالاترین فرکانس کاری این تکنولوژی بستگی به تعداد هسته های فعال پردازنده، و مدت زمان ماندگاری در این حالت بستگی به میزان محاسبات و محیط عملیاتی دارد.
توضیح کلی در مورد این تکنولوژی این است که زمانیکه پردازنده هنوز به سقف مصرف خود در برق، مصرف، تعداد پردازنده های فعال و دمای پردازنده  نرسیده و کاربر درخواست سرعت بیشتر دارد، سرعت پردازنده به صورت اتوماتیک به حداکثر توان خود افزایش می یابد.

این تکنولوژی دارای چندین الگوریتم موازی جهت کنترل موارد ذکر شده در بالا می باشد تا بتواند در مواقع نیاز سرعت را به حداکثر ظرفیت افزایش دهد. نکته مهم دیگر این است که Intel Turbo Boost به پردازنده امکان می دهد که برای مدتی کوتاه، بالاتر از قدرت و محدودیت های پیش فرض نیز کار کند.

شرکت Intel با بهینه سازی تکنولوژی Turbo Boost توانست توان پردازشی بهتری از پردازنده های نسل دوم خود دریافت کند.


Intel Hyper-Threading Technology

این تکنولوژی با استفاده بهتر و کامل تر از منابع موجود پردازنده میتواند تعداد محاسبات روی هر کدام از هسته های پردازنده را افزایش داده و باعث کارای بیشتر و بهتر سیستم در مواقع لزوم گردد. به لحاظ افزایش کارایی HT سرعت توان عملیاتی پردازنده را نیز بالا برده و با سرعت بخشیدن به محاسبات باعث بهتر اجرا شدن برنامه ها میگردد. از این تکنولوژی درپردازنده های نسل گذشته Intel Core، 2nd Generation Intel Core و پردازنده های Xeon استفاده شده است.

مزایای استفاده از ترکیب یک CPU، Chipset، OS و BIOS که از تکنولوژی HT پشتیبانی می کنند:

  • اجرای همزمان نرم افزارهای مورد نیاز و نگهداری زمان مناسب پاسخ گویی
  • مدیریت، امنیت و کارآمدی بیشتر و بهتر برای سیستم ها و به حداقل رساندن لطمه به بهره وری
  • زمینه بهتر برای رشد کسب و کار در آینده و ارائه بهترین راه حل های مقدور

با تکنولوژی HT هواداران و مشتاقان نرم افزارهای چند رسانه ای می توانند در حالیکه در پس زمینه نرم افزارهای آنتی ویروس و دیگر برنامه ها در حال اجرا هستند فایل های گرافیکی بسازند، ویرایش کنند و حتی کدگزاری (encode) کنند. بدون اینکه کوچکترین کاستی در کارایی سیستم مشاهده گردد.

از توضیحاتی که در بالا در مورد این دو تکنولوژی داده شد می توان نتیجه گیری کردکه پردازنده های  دارای تکنولوژی Hyper-Threading و Intel Turbo Boost مشخصاً وظایف سیستمی را بهتر اجرا کرده و کارایی بسیار بهتری دارند. ترکیب این دو تکنولوژی باعث میشود که پردازنده در حالت حجم کاری بالا (Work Load) هیچگونه مشکلی نداشته باشد و به راحتی به کار خود ادامه دهد و در عین حال مواقعی که حجم کار کاهش پیدا می کند با از دور خارج کردن هسته های اضافی باعث صرفه جویی در مصرف منابع می گردد.
منبع : www.intel.com
استخراج: ه.گ.

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه 04 اسفند 1390 ساعت 18:46